ماژول GPS NEO-6M به خاطر قیمت مناسب ، راه اندازی راحت  و...  یکی از پرطرف دارترین ماژول های GPS می باشد .که در بیشتر سیستم های موقعیت یاب ، سرعت سنج مورد استفاده قرار می گیرد .

برای راه اندازی این ماژول ابتدا باید یک شماتیک مناسب برای آن در نظر بگیریم و برای این کار به طبع نیازمند بررسی پایه هاو امکانات ماژول می باشیم .

در زیر PINOUT ماژول را می بینید :


 

PIN1:  NC

PIN2: SS_N                        SPI Slave Select

PIN3: TIMEPULSE               Timepulse(1PPS)

pin4:  EXTINT0                  External Interrupt pin

pin5:  USB_DM                   USB Data

pin6:  USB_DP                   USB Data

pin7:  VDDUSB                   USB Supply

pin8:  nc                           pin8 and 9 must be connected together

pin9:  VCC_RF                    output  Voltage RF section

pin10:GND                        Ground

pin11:RF_IN                      GPS signal input

pin12:GND                        Ground

pin13:GND                        Ground

pin14:MOSI                       SPI MOSI

pin15:MISO                       SPI MISO

pin16:SCK                         SPI CLOCK

pin17:NC

pin18:SDA2                     DDC Data

pin19:SCL2                      DDC Clock

pin20:TXD1                      Serial port1

pin21:RXD1                      Serial port1

pin22:V_BCKP                   Backup voltage supply

pin23:VCC

pin24:GND                        Ground

 

دانلود footprint ماژول در التیوم

 

باتوجه به اطلاعات پایه ها ساده ترین شماتیک برای راه اندازی ماژول رو می تونیم اینجوری طراحی

کنیم :

برای دیدن عکس با وضوح بیشتر برروی آن کلیک کنید:برای راه اندازی برد باید توجه داشت که این ماژول در فضای بسته قدرت پیدا کردن هیچ ماهواره ای رو نداره پس یا باید اون رو درفضای باز تست کنید ویا انتن اون رو از پنجره اتاقتون به بیرون ببرید .


نکته دیگه در مورد این ماژول این هست که یکی از مزیت های این ماژول ساپورت اتصال usb می باشد که با اتصال قسمت usb ان به کامپیوتر هم تغذیه ماژول تامین می شه وهم اینکه سیستم اون رو به عنوان یک پورت com می شناسه وبه راحتی قابل راه اندازی می باشد.و نکته اخر تنظیمات پورت سریال این ماژول می باشد :

9600 baud , 8bits , no parity,1stop bit

 در ضمن پایه VBCKP که در شماتیک یه باطری بهش متصل کردیم برای نگه داشتن ماژول در حال WARM START و HOT START می باشد .یعنی در صورتی که تغذیه ماژول قطع بشه و یه باطری 3.3 ولتی به این پایه وصل باشه ماژول رو در حالت WARM وHOT نگه می داره .

فکر می کنم باید در مورد حالت ها COLD و WARM و HOT توضیح بدم .چندثانیه اول که تغذیه ماژول رو وصل می کنیم ماژول در حالت COLD START هست فکر می کنم از اسمش مشخصه ماژول هنوز برای پیدا کردن ماهواره های موجود به زمان نیاز داره . بعد از چند دقیقه ماژول به حالت HOT START می ره که در این مد ماژول چند تا ماهواره رو پیدا کرده وبه عبارتی گرم شده. توحالت HOT START ماژول کامل گرم کار شده و تعداد بیشتری ماهواره پیدا کرده و اطلاعاتی که ارائه می ده به ثبات رسیده .

در زیر یه چندتا عکس از اطلاعات ارسالی ماژول رو می تونید ببینید .نرم افزار پیشنهادی شرکت سازنده ماژول UBLX می باشد ولی با نرم افزارهای دیگه همچون GPS WIVER و MINI GPS هم می تونید این اطلاعات رو ببینید .


دانلود نرم افزار  UBLX

دانلود نرم افزار GPSWIVER

دانلود نرم افزار MINI GPS

 

 

 


نرم افزار GPSWIVER

نرم افزارMINI GPS

پیام های این ماژول همچون بقیه ی ماژول های GPS براساس پروتکل NMEA می باشد که برای تحلیل وبررسی این کدها به این لینک مراجعه کنید


برای خرید برد راه انداز ماژول به این لینک مراجعه کنید :مایکروالکام، فروشگاه اینترنتی قطعات الکترونیک

مایکروالکام با چندین سال سابقه در زمینه الکترونیک آمده است تا بستری مناسب برای علاقمندان و فعالان این رشته فراهم نماید.

فروشگاه مایکروالکام در کنار فروش سایر قطعات الکترونیک، فروشگاهی کاملا تخصصی در زمینه تجهیزات GSM, GPS, RF و رسپبری (رزبری Raspberry)می باشد.

این شرکت آماده ارایه مشاوره رایگان و راهنمایی شما در زمینه خرید قطعات GSMGPSRF و رسپبری (رزبری Raspberry)  می باشد تا شما بهترین انتخاب را برای قطعات مناسب در پروژه های تجاری و صنعتی خود داشته باشید.

گروه تخصصی گیتی پژوه (microelecom) آماده دریافت سفارشات خارجی شما برای قطعاتی که در داخل کشور موجود نیست، می باشد تا در کوتاه ترین زمان ممکن و قیمت مناسب قطعات مورد نیاز شما را تهیه و ارسال نماید.

مایکروالکام جهت ارائه خدمات بهتر، سفارشات بالاتر از 250 هزار تومان را به صورت رایگان و از طریق پست پیشتاز برای مشتریان ارسال می کند. البته سفارشاتی که شامل تخفیف می شوند شامل ارسال رایگان نمی باشند.