مقایسه سیستم GPS با GLONASS


سيستم هاي ناوبري الكترونيك طي جنگ جهاني دوم گسترش وسيعي يافتند. اين روش امكان تعريف مختصات را بر حسب تأخيرهاي زماني سيگنال هاي ارسال شده از ايستگاههاي فرستنده فراهم مي 

کند .حال با توجه به كاربرد دو سيستم GLONASS و GPS در كشور ما به مقايسه اين دو سيستم مي پردازيم.

GLONASS سيستم موقعيت ياب روسي


GPS : سيستم موقعيت ياب آمريكا


در GPS تمامی کدها برای هر ماهواره منحصر به فرد و یگانه میباشند.در صورتی که در سیستم GLONASS کد یگانه ای برای تمامی ماهواره ها ی سیستم به کار برده میشوند.

برای استفاده کنندگان شخصی و غیر نظامی دقت قابل دست یابی از طریق GLONASS نسبت به دقت های ارایه شده توسط سیستم GPS بیشتر است.زیرا خطای عمدی  SA در مورد ماهواره های  GLONASS ارسال نمیشود.

به دلیل اینکه باند فرکانسی سیستم GLONASS وسیع تر از سیستم GPS است تداخل امواج ناشی از تشعشعات مغناطیسی جو زمین بسیار زیاد تر است.لذا برای کاهش وسعت باند فرکانسی طرح فرکانس انتقالی خاصی برای ماهواره های GLONASS پیش بینی و اجرا میشود.

هم چنین زمان GPS با زمان UTC یا زمان اتمی و جهانی واشنگتن مرتبط است و زمان  GLONASS با زمان اتمی ایستگاه مسکو یا UTC SU ارتباط دارد که این اختلاف میتواند به چندین میکرو ثانیه نیز برسد.

هردو سیستم برای مقاصد نظامی طراحی شده اند.

معایب سیستم GPS در مقابل سیستم مشابه روسی عبارتند از:

1- اجرای خطای عمدی SA برروی ماهواره ها
2- اطلاعات مداری منتشر شده ماهواره ها در جی پی اس هر 1ساعت به روز میشود ولی در سیستم روسی هر 30 دقیقه

 

 

 

مایکروالکام، فروشگاه اینترنتی قطعات الکترونیک

مایکروالکام با چندین سال سابقه در زمینه الکترونیک آمده است تا بستری مناسب برای علاقمندان و فعالان این رشته فراهم نماید.

فروشگاه مایکروالکام در کنار فروش سایر قطعات الکترونیک، فروشگاهی کاملا تخصصی در زمینه تجهیزات GSM, GPS, RF و رسپبری (رزبری Raspberry)می باشد.

این شرکت آماده ارایه مشاوره رایگان و راهنمایی شما در زمینه خرید قطعات GSMGPSRF و رسپبری (رزبری Raspberry)  می باشد تا شما بهترین انتخاب را برای قطعات مناسب در پروژه های تجاری و صنعتی خود داشته باشید.

گروه تخصصی گیتی پژوه (microelecom) آماده دریافت سفارشات خارجی شما برای قطعاتی که در داخل کشور موجود نیست، می باشد تا در کوتاه ترین زمان ممکن و قیمت مناسب قطعات مورد نیاز شما را تهیه و ارسال نماید.

مایکروالکام جهت ارائه خدمات بهتر، سفارشات بالاتر از 250 هزار تومان را به صورت رایگان و از طریق پست پیشتاز برای مشتریان ارسال می کند. البته سفارشاتی که شامل تخفیف می شوند شامل ارسال رایگان نمی باشند.