آنتن های فعال (اکتیو) چگونه کار می کنند

انتشار : 1396-07-12 13:24:55
دسته بندی : آموزش

یک آنتن فعال  از قطعات فعال الکترونیکی، مانند ترانزیستور یا مدارت تقویت کننده چند مرحله ای تشکیل شده است.

این نوع آنتن ها معمولا با استفاده از قطعات غیرفعال الکترونیکی مانند خازن ها و سلف ها طراحی می شوند ،که وظیفه اصلی مدارات غیرفعال الکترونیکی محدود کردن دامنه فرکانس تقویت شده می باشد وقسمت بعدی خود انتن هست که می تواند از انواع آنتن های امنی ،یاگی و جهت دار باشند. دراین نوع مدارات معمولا از ترانزیستورهای نوع FET استفاده می شود.

در این نوع آنتن ها ضعف سیگنال ورودی توسط مدار تقویت کننده جبران می شود.این مدار شامل چند مرحله می باشد که مرحله ابتدایی آن طبق اِمپدانس آنتن با ورودی مدار تقویت کننده می باشد،مرحله دوم عملیات فیلتر شدن فرکانس ورودی می باشد این مرحله بخاطر کاهش تقویت نویز می باشد.

فیلتر کردن فرکانس ورودی باعث بهتر و تمیز تقویت شدن سیگنال اصلی می شود و از به وجود آمدن فرکانسهای مزاحم جلوگیری می کند. بعد از مرحله تقویت سیگنال خروجی فیلتر می شود و سپس با مدار بعد تطابق اِمپدانی می شود. در بسایری از مدارها طبقه تطبیق امپدانی با طبقه فیلتر یکی می شود.

آنتن های فعال (اکتیو)

 

در این گونه مدارات برای بایاس کردن ترانزیستوره و مدارات فعال نیاز به منبع تغذیه می باشد، این مدارات معمولا به دو صورت تغذیه می شوند،نوع اول از طریق یک کابل جدا که شامل دو رشته مثبت و منفی می باشد که در این روش نویز بسیار بالا است.


آنتن های فعال (اکتیو)  

در نوع دوم بوسیله خروجی مدارتوقیت می شوند ،در این حالت از مدار LC در خروجی استفاه می شود.این مدار می تواند ولتاژ DC را از سیگنال اصلی جدا سازد.

 


 

کاربردی ترین استفاده این نوع آنتن ها در مواردی است که قدرت سیگنال خیلی کم است یا نیاز به تقویت دارد،مثلا برای دریافت سیگنال ماهواره های GPS حتما نیاز به آنتن اکتیو می باشد ، حتی برای دریافت سیگنال شبکه های تلویزیونی نیز در برخی موارد ،نیاز به آنتن اکتیو می باشد.

در برخی موارد بخار طولانی بودن مسیر کابل از آنتن اکتیو استفاده می شود تا افت سیگنال روی کابل را جبران کند.

اشتراک این محتوا

اضافه کردن یک دیدگاه

 (با http://)

دریافت آخرین اخبار محصولات و پیشنهادات ویژه

نگران نباشید ما به آدرس ایمیل شما تبلیغات و هرزنامه ارسال نمی کنیم!